Založení vaší vlastní firmy rychle a snadno

Založení vlastní firmy je velkým krokem, kterému předchází nemálo administrativních úkonů a práce. Bez překonání těchto základních překážek ale nikdy nedojde k naplnění vašeho snu o nezávislosti na ostatních.

I když se někdy může zdát, že papírování při podnikání je absolutně neúnosné, ve skutečnosti je to jenom malá cena za výhody, které vydělávání peněz jenom na sebe a vaše zaměstnance přináší. Pokud máte skvělý nápad a věříte, že ho dokážete zrealizovat, tak se nenechte trochou byrokracie odradit. Do začátku vám se základy poradíme my.

Živnost, nebo třeba s.r.o.?

K podnikání samozřejmě vlastní firmu nutně nepotřebujete, mnohdy bohatě postačí živnostenský list. Jenže, má to svoje nevýhody. Jako OSVČ ručíte celým svým majetkem (na to mnoho živnostníků zapomíná s bolestivými důsledky) a tučně platíte nejenom daně z příjmu, ale také vysoké zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

V případě založení firmy, které nejčastěji probíhá formou založení společnosti s.r.o., platíte zdravotní a sociální pojištění jen do výše vašeho osobního příjmu. Ručení je, jak z názvu vyplývá omezené a vztahuje se pouze na majetek společnosti. OSVČ nemohou svoje podnikání oficiálně převést na rodinné příslušníky, zatímco u s.r.o. toto možné je a můžete tedy založit opravdu rodinnou firmu, která se přenese z generace na generaci (s.r.o. také bývají součástí dědického řízení).

A co prodej firmy?

Založenou firmu lze při jejím úspěchu samozřejmě i prodat a minimálně po 5 letech fungování se vám to velmi vyplatí, protože nezaplatíte nic na dani z prodeje. Se živností lze v podstatě pouze skoncovat.

Jak na založení společnosti?

Pokud vás tedy výhody založení s.r.o. přesvědčili, není na co čekat. V první řadě musíte sepsat společenskou smlouvu nebo zakladatelskou listinu. Rozdíl je pouze v tom, že zakladatelskou listinu podepisuje pouze jeden zakladatel, zatímco společenská smlouva je pro firmy s více zakladateli či společníky. Do těchto dokumentů musí být zaneseny základní informace jako sídlo firmy, její název a předmět činnosti (ne vždy nutné). Společenská smlouva také obsahuje údaj o základním kapitálu a o tom, kdo je správce vkladu.

Vklad má minimální hodnotu 1 koruny a měl by být vložen na speciální separátní účet vytvořený pro firmu. Tento vklad je základním majetkem firmy. Všechny náležitosti ohledně společenské smlouvy a vkladu musí být předloženy v návrhu na zápis s.r.o. do Obchodního rejstříku, který míří na rejstříkový soud.

Na co si dávat pozor?

Před tím, než bude vaše firma zapsána do rejstříku si dávejte pozor, protože vám určitá práva a povinnosti vznikají až ode dne zápisu. Posléze se ještě nezapomeňte přihlásit na finanční úřad, abyste mohli platit daň z příjmu fyzických osob. Většinu záležitostí týkajících se zápisu do obchodního rejstříku z vás může vyřešit váš právník, ale musí pro to nejdříve mít podepsanou plnou moc.

Dočteno? Registrujte se a podnikejte na 100 %!

S výše zmíněnými radami a přílivem nových zákazníků z AAAPoptávka.cz pro vás bude podnikání hračka. Nevěříte? Za poslední měsíc jsme dodavatelům přinesli 10 000 poptávek v hodnotě přes 400 000 000 Kč.

Získejte náskok v podnikání a zanechte nám na sebe kontakt. Ozveme se vám zpět ohledně registrace.

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů